O nas

Equilibrium String Quartet

Zespół został założony w 2017 roku przez czworo muzyków, którzy od wielu lat występują z najważniejszymi zespołami wykonawstwa historycznego w kraju i za granicą, aby wspólnie odkrywać muzykę kameralną XVIII i XIX wieku. W swojej działalności koncentruje się na przywracaniu do życia – we współpracy z muzykologami i z uwzględnieniem dawnych praktyk wykonawczych – zapomnianych utworów tego okresu, w tym przede wszystkim twórczości kompozytorów polskich. W powszechnej świadomości polska muzyka kameralna epok klasycyzmu i romantyzmu jest bardzo mało znana i prawie nieobecna w repertuarze koncertowym oraz fonograficznym. Tę lukę Equilibrium String Quartet pragnie sukcesywnie wypełniać. W 2018 r. zespół wydał swoją pierwszą płytę, zawierającą pierwsze nagranie na instrumentach historycznych kwartetów smyczkowych z op. 8 Józefa Elsnera (CD Accord).

Kim jesteśmy?
Sulamita Ślubowska
Sulamita Ślubowska
I skrzypce

Obecnie studentka ostatniego roku studiów w Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach w klasie skrzypiec dr hab. Szymona Krzeszowca. Swoje umiejętności szkoliła pod okiem takich wybitnych artystów jak Pierre Amoyal, Gidon Kremer, Maria Szwajger- Kułakowska, Roland Baldini, Kaja Danczowska czy Bartłomiej Nizioł.  Wielokrotnie doceniana na konkursach międzynarodowych i ogólnopolskich (m.in I miejsce na Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym „Młody Paganini” w Legnicy, I miejsce na Ogólnopolskim Konkursie Młodych Skrzypków im. Stanisława Serwaczyńskiego w Lublinie, III miejsce na Międzynarodowym Konkursie muzycznym im. Michała Spisaka w Dąbrowie Górniczej, finalistka I  Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. K. Szymanowskiego). Jako solistka występowała filharmoniami w Jeleniej Górze, Wrocławiu, Zabrzu i Katowicach, Orkiestrą Symfoniczną Baltischen JuniorPhonie , Orkiestrą Symfoniczną Staatstheater w Cottbus oraz przede wszystkim z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia.
Od dwóch lat interesuje się historycznym wykonawstwem muzyki dawnej, współpracując z {oh!} Orkiestrą Historyczną pod kierunkiem Martyny Pastuszki, wykonując repertuar barokowy, klasyczny i romantyczny z uwzględnieniem historycznych praktyk wykonawczych.
Sulamita jest stypendystką Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci, Fundacji Teresy Sahakian, Fundacji Orlen „Dar Serca” oraz Fundacji Jolanty i Aleksandra Kwaśniewskich.

Małgorzata Malke
Małgorzata Malke
II skrzypce

Solistka i kameralistka. Regularnie współpracowała z najważniejszymi zespołami polskiej i europejskiej sceny muzyki dawnej, m.in. Le Cercle de l’Harmonie, Collegium Marianum, Arte dei Suonatori. Obecnie na stałe związana jest z Wrocławską Orkiestrą Barokową oraz {oh!} Orkiestrą Historyczną. Jest absolwentką klas skrzypiec oraz skrzypiec barokowych w Akademii Muzycznej w Katowicach. Studiowała także – w ramach stypendium Erasmus – na uniwersytetach muzycznych w Grazu (skrzypce) i Wiedniu (historyczne praktyki wykonawcze).  
Małgorzata Malke zanim zainteresowała się historycznym wykonawstwem muzyki dawnej, regularnie współpracowała ze Śląską Orkiestrą Kameralną, Orkiestrą Muzyki Nowej i Orkiestrą Miasta Tychy AUKSO. Od dziesięciu lat koncertuje z Anną Firlus (klawesyn) i Krzysztofem Firlusem (viola da gamba), tworząc wspólnie trio Extempore. Pracuje również jako nauczyciel metodą Suzuki.

Anna Nowak-Pokrzywińska
Anna Nowak-Pokrzywińska
altówka

Skrzypaczka z wykształcenia, altowiolistka z powołania. Zgłębiała tajniki wykonawstwa historycznego pod kierunkiem Zbigniewa Pilcha w Akademii Muzycznej we Wrocławiu, Rachel Podger w Royal College of Music and Drama w Cardiff, a także podczas licznych kursów prowadzonych m.in. przez Amandine Beyer, Petry Mullejans i Enrico Onofriego.
Już w trakcie studiów nawiązała współpracę z Arte dei Suonatori, zespołem Harmonologia oraz Wrocławską Orkiestrą Barokową. Obecnie prowadzi bogate życie koncertowe, występując –zarówno jako skrzypaczka i altowiolistka – w takich zespołach, jak {oh!} Orkiestra Historyczna, L’Arpeggiata, Capella Cracoviensis, Collegium 1704, Holland Baroque, Les  Ambassadeurs, Orkiestra Kore, Capella Regia Polona czy Dresdner Festspielorchester. Grała w salach koncertowych w całej Europie, a także w Azji i Ameryce Północnej. Nagrania płytowe z jej udziałem ukazały się pod szyldem wytwórni: BIS, Chanel Classics, Alpha, Dacapo i DUX.

Tomasz Pokrzywiński
Tomasz Pokrzywiński
wiolonczela

Absolwent warszawskiej Akademii Muzycznej (reżyseria dźwięku) i londyńskiej Guildhall School of Music and Drama (wiolonczela barokowa). Na stałe związany z zespołami Arte dei Suonatori, Holland Baroque i {oh!} Orkiestrą Historyczną, współpracuje również jako gościnny koncertmistrz z Academy of Ancient Music i La Nuova Musica, a jako kameralista m.in. z Rachel Podger, Marcinem Świątkiewiczem i Marcinem Maseckim. Nagrania z jego udziałem wydały takie wytwórnie, jak Harmonia Mundi, Channel Classics, BBC, Alpha i BIS. Poza grą na instrumencie historycznym zajmuje się aranżacją, a od niedawna również improwizacją.
Lubi łamać stereotypy i działać na pograniczu muzyki klasycznej, dlatego powołuje do życia lub współtworzy takie inicjatywy, jak Festiwal 3x3, cykle Transkrypcje i Dżemy klasyczne, Festiwal Strefa Ciszy i Smykofonia. Od 2016 roku prowadzi zajęcia z wiolonczeli barokowej na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina.